Když se z odkládání stane zvyk

Znáte ten pocit, když se Vám nic nechce a neustále si opakujete ,,za chvíli"? A najednou zjistíte, že Vám hoří termín, nic nestíháte a děláte to s nechutí. Tomu se říká prokrastinace, neustálé odkládání věcí.  Ale co když už to děláte tak často, že se z toho stane zvyk? 

Jaký je rozdíl mezi prokrastinací a lenošením?

Nejčastěji zabíjíme čas koukáním na televizi, na filmy nebo jen tak lelkujeme. Prokrastinující člověk se ale bojí nepříjemnosti práce a možnosti neúspěchu. Což může vézt až ke ztrátě ve své schopnosti. 

Jak ale přestat věci odkládat? 

Existuje spousta rad, jak přemoci touhu k nicnedělání: 

Musíte vědět, co očekáváte a čeho chcete dosáhnout

Základní motor našeho života jsou naše přání. Právě naše sny nás motivují, abychom vůbec ráno vstali a šli pracovat. Nejlepší je tedy si svá přání, cíle vize i touhy sepsat. Vždy když se Vám do něčeho nebude chtít, tak se na ně podívejte a berte je jako své svědomí. 

Vždy si naplánujte další den 

Udělejte si časový plán všeho co musíte udělat a na každý úkol si nechejte dostatek času. Postupně, jak budete své povinnosti plnit, si je odškrtávejte a uvidíte, že to není až tak hrozné. 

Začít je půlka úspěchu

Nic není hned. Pokud jste neběžec nevyhrajete při prvním rozběhnutí maraton. Jde o to, postupovat po krůčcích. Postupně zvyšujte své nároky a k velkému cíli postupujte malými vítězstvími. Překonáte i tak možný strach z neúspěchu.  

Vytvořte si tabulku se svými pokroky

Pokud chcete například začít běhat, Zapisujte si své pokroky ke každému dni zvlášť. Postupem času uvidíte, jak se zlepšujete a dodá Vám to tu správnou motivaci.

Mějte systém odměn

Za správně odvedenou práci je přece třeba pořádně se odměnit. pozor ale, neznamená to, že po týdnu diety si dáte k obědu bůček a zapijete ho velkou kolou.

Odpočinek je víc než důležitý

V dnešní uspěchané době je relaxace pro naše tělo i duši víc než důležitá. Najděte si čas jenom pro sebe. Je dokázáno, že neustálé odkládání věcí člověka unavuje. Pořád totiž musíte myslet na věci, které máte udělat. Proto přestaňte prokrastinovat hned teď a pak si užívejte zasloužený odpočinek.