Jak na NoPooo a co to vlastně je?

 Anglický název této metody "no poo" je zkratkou výrazu no shampoo, tedy žádný šampon, a také vyjadřuje odmítnutí agresivních mycích látek. Při používání mnoho chemických složek, mohou nám vlasy padat, trápit nás lupy a vysušovat se pokožka hlavy. Existují přírodní způsoby, kterými je možné si vlasy umývat, a to jsou především žitná mouka a marocký jíl. 

Začátky nejsou lehké...

První týdny či měsíce mohou být těžké, protože trvá, než se tvorba mazu ustálí, a tak se vlasy mohou mastit více než dříve. Šampon můžete vysadit najednou nebo postupně omezovat frekvenci mytí.

Jaké jsou základní složky metody NoPoo?

Žitná mouka 

Mouka má vyrovnané pH, které je šetrné k vlasům, nevysušuje pokožku a vyrovnává produkci mazu. Dále obsahuje vitamín A, E, K, vitamíny skupiny B, minerální látky, betakaroten i omega 3. Tyto látky zajišťují krásné vlasy a podporují i jejich růst. 

Marocký jíl (Ghassoul)

 Sloučenina lávového původu a obsahuje významné množství křemíku, draslíku, hořčíku a vápníku. Vyživuje vlasy a zanechává je krásné, lesklé a objemné. Poprvé to bude nezvyklé, nanášet si na vlasy kašičku, ale výsledek překvapí.

Jedlá soda 

Nedoporučuje se pro dlouhodobé mytí vlasů kvůli velmi zásaditému pH, které narušuje vlasovou strukturu i pH pokožky. Pomáhá odstranit odumřelé buňky a zbytky chemických látek z vlasů. 

Žloutek 

Obsahuje lecitin, který vlasy hydratuje a vyživuje. Žloutek vlasy také posiluje, zvyšuje jejich objem a posiluje je.

Octový oplach 

Napomáhá odstranění mycích prostředků, vyrovnává pH pokožky hlavy a dodává vlasům lesk. Vůně octa po uschnutí vlasů zcela vymizí, jako alternativu lze použít citronovou šťávu. 

Mytí vlasů pouze vodou 

Metoda stará jako lidstvo samo. Doporučujeme použít kartáč z kančích štětin, kterým odstraníme z vlasů prach, pot i jiné nečistoty. Pozor ale na jemné vlasy - pro ty je tento způsob naprosto nevhodný. 

Nějaké ty návody..

S žitnou moukou: 

2 polévkové lžíce hladké žitné mouky (nesmí být celozrnná, protože ta se špatně vymývá) smícháme s vodou na kašičku a aplikujeme na mokrou pokožku hlavy, promasírujeme a důkladně spláchneme vlažnou vodou. Poté ideálně použijeme octový oplach.

Marocký jíl (ghassoul):

2 polévkové lžíce smícháme s vlažnou vodou (asi 5 lžic) na řidší kašičku, ideálně přidáme pár kapek arganového oleje a naneseme na mokré vlasy ke kořínkům. Necháme působit 5 minut a poté důkladně smyjeme vlažnou vodou. Doporučujeme použít octový oplach. 

Jedlá soda: 

1 polévková lžíce sody se smíchá s 250 ml vody, aplikujte na mokrou pokožku hlavy a asi 2 minuty masírujte. Pečlivě opláchněte vlasy vodou a použijte octový obsah (pomáhá navrátit pH pokožky) 

Žloutek:

1 až 2 syrové žloutky naneseme na mokré vlasy, promasírujeme a opláchneme vodou. Důrazně doporučujeme použít vlažnou vodu, horká voda by způsobila změnu konzistence žloutku a ten by se pak špatně vymýval. 

Octový oplach:

1 polévkovou lžíci jablečného octa smícháme s 250 ml vody. Ideálně vmasírujeme do vlasů a necháme působit 10 minut. Poté můžeme, ale i nemusíme vlasy opláchnout. 


Produkty pro metodu NoPoo najdete i  na našem eshopu: