Plastový svět

Vědci se pustili do zkoumání nového kontinentu. Má to ale háček - je totiž celý z plastů. Svou rozlohou je o něco větší než Německo, Francie a Španělsko dohromady. Není to jediný plastový ostrov v Tichém oceánu, ale za to je největší. 

V oceánu vědci našli 80 tun plovoucího odpadu, což pro porovnání odpovídá 500 velkým letadlům. Jde o skoro šestnáctkrát větší množství plastu, než dosud odhady uváděly. A co do počtu kousků plastů, je to zhruba 1,8 BILIONŮ.

Pro koho je to hrozba? 

Většinou částic z níchž je  ostrov stvořen jsou mikroplasty. Ty jsou menší než pět milimetrů a mohou se tak dostat do trávicích traktů ptáků, ryb, plazů medvědů nebo žraloků. Pro mnoho zvířat, ale obsahují větší nebezpečí velké části plastů. Mohou se dostat do dýchacích soustav živočichů nebo narušit jiné citlivé části těla. Pro mořské želvy to znamená téměř jistou smrt.


Je nějaké řešení? 

Bohužel ostrov se pohybuje v mezinárodních vodách, nehlásí se k němu tedy žádný stát a čekají, až to vyřeší někdo jiný. Plujícím odpadkovým ostrovem se zaobírají zatím jen vědci, a ti nemohou téměř nic změnit. 

Plast kam se podíváš

Podle posledních statistik se ročně na Zemi vyrobí téměř 322 milionů tun plastu! (WTF?) Z toho se do oceánu dostane cca 8 milionů tun. Většina se shromáždí ve velkých pásech, ale díky proudům je velmi těžké je zmapovat. 

Vědci zjistili, že ostrov má rozlohu 1,6 milionu kilometrů a neustále se zvětšuje. Pravděpodobně jde ale podle výzkumů pouze o vrcholek plastového ledovce. Vědci totiž aktuálně nemohou prozkoumat, kolik odpadu se nachází pod hladinou tohoto monstra. 

Co s tím? 

Nyní se plánuje vyrobit mnoho plovoucích bariér, ostrov izolovat a v následujících pěti letech odstranit alespoň z poloviny. Celá tato záležitost bude ale velmi komplikovaná. Vyžaduje totiž globální spolupráci. 

Opravdu chceme planetu na jedno použití?

Jak dlouho tento nápor živočichové v mořích vydrží? 

Co se stane, když zničíme mikroflóru v oceánech?