Rok v zavařovací sklenici

Hlavní ikonou ZeroWate stylu je bezpochyby Bea Johnsonová, která se snaží se svou rodinou neprodukovat téměř žádné odpadky a žít v duchu minimalismu. Tento životní styl ji pohltil natolik, že dokázala téměř nemožné. Objev života bez odpadu pro ni byl velká náhoda. Po odstěhování do malého bytu uložila celá rodina většinu věcí do skladu. Po roce zjistila, že téměř 80% věcí ze skladu vůbec nepotřebují a dokonce, že jim ani nechybí. A tak se zrodilo heslo ,,Mít méně věcí a více zážitků". Péče o více věcí Vám totiž zabírá více času.
 

Tento styl života se celé Beině rodině opravdu zalíbil. Bez té spousty věcí si připadali svobodnější a zbývalo jim více času i peněz na zábavu. Postupně se Bea začala zajímat i o to, kolik odpadu její rodina vyprodukuje. Nakonec ji zaujal koncept ZeroWaste natolik, že se stala jejím hlavním guru. A co jí pomáhá k jednoduchému vedení ZeroWaste domácnosti? Pravidlo 5R:  

refuse (odmítejte)
reduce (redukujte)
reuse (opakovaně používejte)
recycle (recyklujte)
rot (nechte shnít)

A to přesně v tomto pořadí.  

Bea odmítá zbytečné obaly i nákupy. V její domácnosti nenajdete žádné plastové sáčky, papírové ubrousky nebo igelitové tašky, vše nahrazuje látkovými variantami. Když náhodou v domácnosti zbyde nějaký papírový obal, důkladně ho zrecykluje a zkompostuje.

Dokonce přestala nakupovat prostředky na úklid do domácnosti a kosmetiku i vyrábí. Na úklid si vystačí se sodou, octem a citronovou šťávou. Kosmetiku si zas vyrábí z kokosového oleje.

Výsledkem tohoto životního stylu byly odpadky v zavařovací sklenici za celý rok. Pro porovnání, průměrná rodina velká jako ta Beina vyprodukuje za rok přes tunu odpadu.  

A jaké jsou její další rady?

  • 7 triček stačí
  • do obchodu choďte s vlastními nádobami a látkovými sáčky na potraviny
  • nakupujte u lokálních farmářů, kteří většinou potraviny zbytečně nebalí a hledí na ekologii 
  • pijte vodu z kohoutku a berte si s sebou vždy láhev, abyste si nemuseli kupovat pití v plastových obalech
  • vodu můžete šetřit i jejím znovupoužitím - např. vodu po omytí ovoce a zeleniny můžete využít na zalití rostlin
  • využívejte všechny suroviny do posledního kousku
  • naučte se vařit, zavařovat a připravovat si vlastní omáčky, dipy a salátové dresinky, marmelády apod
  • pořiďte si velký kompostér, do kterého budete dávat většinu "mokrého" odpadu z domácnosti 

Dóza s kolibříky

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s kolibříky. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s bambusy

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem bambusů. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s drakem

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem japonského draka. Japonský znak na víku značí "drak". Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s chryzantémou

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka Ručně malovaná dóza s motivem chryzantémy. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s lilií

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem lilie. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza se šípky

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem šípků. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s javory

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem japonských javorů. Japonský znak na víku značí "javor". Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s jarními květinami

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem jarních květin. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza se sakurovou větvičkou

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem sakurové větve a na víku se znakem "hanami" (japonský svátek kvetoucích sakur). Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s lotosy

400 ml 13 cm  sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem květů a listů lotosu. Japonský znak na víčku značí "lotos". Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Vlněná...kosmetická taška I.

Pracktické cestovní pouzdro/taška na kosmetiku či jiné drobnosti vyrobená z upcyklovaného oblečení a jiných "šetrných" materiálů Utažením popruhu korigujete velikost. Je vyztužená a hezky drží tvar. Vevnitře je kapsička na zip Původ látek: černá vlna...sukně (ČR) hnědá koženka..."eko kůže" výprodej (ČR) červená podšívka...darovaný retro šusťák (ČR) popruh s potiskem...pásek (ČR) Rozměry: V 29cm x Š 22.5cm x H 11cm

530,00 Kč

Ruksak “Pošťák”

Rolovací upcyklovaný batoh se zapínáním na popruh, díky kterému si velikost určujete sami. Na vnější straně je kapsa na zips, všechny látky jsou vyztužené podšívkou, díky které batoh krásně drží tvar. Každá etc. taška je originál! Původ látek: Tmavomodrá bavlna - závěs (ČR) Šedý polyester s poštovním potiskem - závěs (Austrálie)) Bavlněná podšívka - povlečení (ČR) Zpevnění popruhů - retro vinyl, dárek(ČR) Rozměry: Výška 38 - 57 cm Šířka 43 cm Hloubka dna 13cm

1 650,00 Kč

Ruksak “Hasič”

olovací upcyklovaný batoh se zapínáním na popruh, díky kterému si velikost určujete sami. Na vnější straně je kapsa na zips, všechny látky jsou vyztužené podšívkou, díky které batoh krásně drží tvar. Každá etc. taška je originál! Původ látek: Šedá vlna - sukně (ČR) Červený šusťák - retro látka, dárek (ČR) Barevná viskózová podšívka - povlečení (Austrálie) Zapínání a zpevnění popruhů - pásky (Austrálie, ČR) Rozměry: Výška 38 - 57 cm Šířka 43 cm Hloubka dna 13cm

1 650,00 Kč