Sdílím, sdílíš, sdílíme

Kupujete si věci, i když víte, že je použijete jen jednou za rok? K čemu? Nejsou to jen zbytečně utracené peníze? Přestaňte syslit, začněte sdílet!   

Co vše můžeme sdílet? 

Téměř vše. Princip sdílení je jednoduchý. Krásným příkladem je například knihovna. Už jako děti jsme si tam chodili půjčovat knihy, zaplatili poplatek, přečetli, a poté zase vrátili pro další čtenáře. Léty prověřený způsob sdílení knih funguje. Poslední dobou se sdílení rozmohlo i do dalších odvětví. 

Knihy

Pokud jste nepoučitelný knihomol, můžete přečtené knihy donést do knihovny. Budou tak prospěšné i ostatním lidem. Nebo je nabídněte na nějaké FB skupině. Daný člověk si je může přečíst a poté vám je zase vrátí. 

Auto

Carsharing není v dnešní době ničím zvláštním. Auta se půjčují v rámci firem, sousedských čtvrtí i měst.  

Nářadí

Na co si budete kupovat vrtačku, když ji potřebujete jednou za rok? Zeptejte se souseda, zda vám ji nepůjčí. Na oplátku mu můžete zase vy půjčit například sekačku. 

Dílna

Potřebujete něco vyrobit, ale chybí vám prostory? Ve spoustě měst se otevírají prostory, kde můžete rozvíjet svou zručnost za symbolický poplatek.

Co když nemám co sdílet? 

Nabídněte své služby

 Umíte psát články, vyrábět originální produkty, nebo třeba vymalovat? Nabídněte svůj talent! V dnešní době existuje mnoho portálů, kde můžete nabídnout své schopnosti. Buď za peněžitou odměnu nebo za jinou službu. Umíte programovat? Můžete tedy třeba vyměnit jednoduché prezentační stránky s malířem, který vám vymaluje ložnici. 

Vyměňte své věci za jiné

Máte krásné šaty, ale už se vám okoukaly? Nabídněte je na bazaru výměnou za jiný kousek do vašeho šatníku. Udělají parádu někomu jinému a vy oživíte šatník. 

A proč vlastně sdílet?


Šetříte peníze

Pokud nebudete kupovat věci, které používáte jednou za rok, nemusíte za ně utrácet. Jednoduchá rovnice. 

Myslíte na životní prostředí

Při výrobě fast fashion doslova šetříte lidské životy. (více o fast fashion zde) Pokud čtyři kolegové sdílí jedno auto, je to o čtvrtinu méně znečištění prostředí.

Upcyklujete

Nákup v secondhandu není žádnou ostudou. Nebo z nepotřebných triček vyrobte sáčky na potraviny, dáte tak zakoupeným věcem další význam. 

Méně obalů - šetříte planetu

Snad každý nový výrobek je zabalen ve spoustě zbytečného plastu. Ten pak končí v oceánech. Více si můžete přečíst v tomto článku

Jste víc zerowaste

Méně věcí pro minimalistický domov


I my podporujeme upcyklaci: