Fast fashion, něco jako fast food..

Mění kolekci téměř každý týden, je to levné, vyrábějí to lidé za méně než minimální mzdu a má to téměř každý. Co to je? 

 Její zrození se datuje až k osmdesátým létům, kdy s tímto obchodním modelem přišli Benetton a Zara. Dnes už ale tento model přebrala většina výrobců konvenčního textilu. Řeč je o takzvané fast fashion. 

Doba cesty z mola na pulty obchodů se neustále zkracuje. Řetězce se snaží rychle a nízkorozpočtově vyrobit nejoblíbenější modely a nasytit tak hladové zákazníky. Lákavá je také cena. Fast fashion se stává rok od roku levnější. V roce 1997 si průměrná Britka pořídila 19 kusů oblečení za rok, před deseti lety to bylo 34, a dnes je to ještě více. 

Cena nízká tak jako kvalita

Nekvalitní látky, levná pracovní síla a křehká struktura oděvu umožňují výrobcům držet cenu velmi nízko. Spousta zákazníků si raději koupí tričko za 100 kč, i když po prvním praní vypadá zničeně, než aby si raději koupili tričko za 500 kč, které vydrží celý rok nošení. 

Jak to tedy je? 

Levná masová výroba si ale svou cenu vybírá. Nejen velkým množstvím pesticidů, které je potřeba použít, ale i na dělnících, které ji vyrábějí. Jejich plat jim totiž často nestačí ani na základní životní potřeby. Pracují v otřesných podmínkách téměř celý den. Módní značky, které hledí na kvalitu života svých dělníků a jsou ,,fér" ke světu, nosí certifikát fair trade. 

Marketing

Co ale opravdu platíme s každým takovýmto kousek oblečení je marketingová kampaň. To je totiž právě ten zázrak, který generuje firmě zisk. Reklamy, slevy a poutavé cedule téměř nonstop loví své zákazníky. Není to ale trochu plýtvání? Jen v Británii se ročně vyhodí téměř 1,2 milionu tun oblečení. 

Zodpovědnost? A za co?

Poslední dobou v některých obchodech můžete nošené oblečení přinést zpět. Obchody ho pak zrecyklují. Těžko ale říci, zda to není pouze maska pro veřejnost. 


V dalším článku vám povíme, jak se fast fashion vyhnout. 


Dóza s kolibříky

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s kolibříky. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s bambusy

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem bambusů. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s drakem

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem japonského draka. Japonský znak na víku značí "drak". Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s chryzantémou

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka Ručně malovaná dóza s motivem chryzantémy. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s lilií

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem lilie. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza se šípky

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem šípků. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s javory

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem japonských javorů. Japonský znak na víku značí "javor". Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s jarními květinami

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem jarních květin. Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza se sakurovou větvičkou

400 ml 13 cm sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem sakurové větve a na víku se znakem "hanami" (japonský svátek kvetoucích sakur). Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Dóza s lotosy

400 ml 13 cm  sklo + plastové těsnění víka  Ručně malovaná dóza s motivem květů a listů lotosu. Japonský znak na víčku značí "lotos". Každý výrobek je originál a může se v jednotlivostech lišit! Jedná se o upcyklaci dózy od kávy. Vše je malováno kvalitními zdravotně nezávadnými vypalovacími barvami. Výrobek lze mýt ručně běžným mycím prostředkem. Mytí v myčce nádobí nedoporučujeme.        

240,00 Kč

Vlněná...kosmetická taška I.

Pracktické cestovní pouzdro/taška na kosmetiku či jiné drobnosti vyrobená z upcyklovaného oblečení a jiných "šetrných" materiálů Utažením popruhu korigujete velikost. Je vyztužená a hezky drží tvar. Vevnitře je kapsička na zip Původ látek: černá vlna...sukně (ČR) hnědá koženka..."eko kůže" výprodej (ČR) červená podšívka...darovaný retro šusťák (ČR) popruh s potiskem...pásek (ČR) Rozměry: V 29cm x Š 22.5cm x H 11cm

530,00 Kč

Ruksak “Pošťák”

Rolovací upcyklovaný batoh se zapínáním na popruh, díky kterému si velikost určujete sami. Na vnější straně je kapsa na zips, všechny látky jsou vyztužené podšívkou, díky které batoh krásně drží tvar. Každá etc. taška je originál! Původ látek: Tmavomodrá bavlna - závěs (ČR) Šedý polyester s poštovním potiskem - závěs (Austrálie)) Bavlněná podšívka - povlečení (ČR) Zpevnění popruhů - retro vinyl, dárek(ČR) Rozměry: Výška 38 - 57 cm Šířka 43 cm Hloubka dna 13cm

1 650,00 Kč

Ruksak “Hasič”

olovací upcyklovaný batoh se zapínáním na popruh, díky kterému si velikost určujete sami. Na vnější straně je kapsa na zips, všechny látky jsou vyztužené podšívkou, díky které batoh krásně drží tvar. Každá etc. taška je originál! Původ látek: Šedá vlna - sukně (ČR) Červený šusťák - retro látka, dárek (ČR) Barevná viskózová podšívka - povlečení (Austrálie) Zapínání a zpevnění popruhů - pásky (Austrálie, ČR) Rozměry: Výška 38 - 57 cm Šířka 43 cm Hloubka dna 13cm

1 650,00 Kč