Vorvaň měl 29 kilo plastu ve střevech

Ve Španělsku byl na konci února nalezen vyplavený mladý vorvaň. V útrobách jinak zdravého zvířete byly nalezeny velmi znepokojivé věci. V jeho střevech se totiž nacházelo 29 kilogramů plastu! Převážně sítě, lana, barely a plastové tašky.

Bohužel poslední dobou případy takového úmrtí u mořských zvířat přibývají. Za posledních několik let bylo nalezeno na několik desítek vorvaňů, kteří zemřeli na následky pozření obrovského množství plastového materiálu. 

Množství plastu, které znečišťuje oceány, roste každým dnem. Nedávno jsme informovali také o novém Plastovém kontinentu

Odhaduje se, že za několik dalších desetiletí, bude v oceánech víc plastu než ryb. Jedná se převážně o rybářské sítě, obalové materiály a igelitové tašky. Dokonce některé nalezené odpadky pluly po oceánské hladině již od sedmdesátých let. Další problém nastává při rozpadu větších výrobků, s jejich zmenšením totiž přibývá riziko spolknutí mořskými živočichy. 


Otázkou ale zůstává, jak daleko necháme tuto situaci dojít? Co vše jsme ochotni obětovat pro pohodlnější život? Jsme ochotni riskovat i budoucnost naší planety? I kosmetika se dá koupit bez zbytečného plastu: