To nečekáš! V jakých běžných věcech jsou plasty?

Každý den se setkáváme s věcmi, které již na první pohled obsahují plast. Ale víte, v čem jíme a pijeme plast, i když to tak na první pohled nevypadá? 

Mořská sůl 

Kvůli stálému zamořování oceánů plastem je kontaminováno i mnoho součástí naší potravy. Ročně se do oceánu odloží až osm milionů tun plastu. Ve studii publikované v The Guardian se zjistilo, že pokud člověk konzumuje doporučenou denní dávku soli, může za rok přijmout až 660 částic plastu. Zatím bohužel nebyly provedeny studie na zjištění plastů v potravě, nevíme tedy, jaký vliv má tato kontaminace na náš organismus.  


Čajové sáčky

Čajový sáček vyhozený na kompost kontaminuje nejen samotný kompost, ale i půdu a spodní vody. Mikročástice plastu se mohou uvolňovat i do samotného nápoje. Jednou z možností  čaje bez plastu je sypaná varianta, bohužel většinou se prodávají i tyto čaje v plastovém obalu. Nejideálnější je tedy koupit čaj na váhy. Do bezobalové prodejny si můžete donést vlastní dózu a vyhnete se tak zbytečné zátěži pro okolí i vaše tělo.

Žvýkačky


Do 60. let se žvýkačky obešly bez přítomnosti plastů. Nyní se však při výrobě žvýkací hmoty používá plast naprosto běžně. Téměř všichni velcí výrobci kvůli snížení nákladů používají toto složení. AS když vezmeme v potaz i to, že žvýkačka se rozkládá několik let, je na uváženou, zda se náš život neobejde bez ní.   

Kosmetika s flitrem

Při troše zamyšlení se zdá celkem logické, že malé třpytivé částečky jsou z plastu. Najdeme je v očních stínech, pudrech, bronzerech i lacích na nehty. Kůže má ale tu úžasnou vlastnost absorbovat okolní látky. Mikročástice plastu se pak přes kůži dostávají dále do těla. Navíc při odlíčení se mikročástice dostanou také do vody, půdy a dokonce projdou i přes čističku vod.


Ryby

Bohužel ryby nejsou schopné rozlišit plast od jejich přirozené potravy. Mikročástice se pak dostávají do jejich těla, trávicího traktu i masa. A maso se pak objeví i s plasty na našem talíři. Spousta lidí argumentuje, že jí pouze velké ryby, které planktonem s plastem neživí.  Jenže tyto ryby jsou součástí potravního řetězce, a tak velké ryby jí ty malé. A malé ryby jsou kontaminované plastem. Nejčastější mikročástice plastu obsažené v mase z ryb jsou nylon (oblečení, koberce, látky), polystyren a polyethylen. Bohužel ryby jsou běžnou součástí zdravého jídelníčku, a mikročástice z masa běžný člověk nevypreparuje. Je tedy na zváženou, zda na vše potřebujeme mikrotenové sáčky, čaj si nemůžeme koupit sypaný do vlastní dózy , jestli se naše krása neobejde i bez třpytek a zda nutně potřebujeme tu horu plastových výrobků. 


Trochu z eko kosmetiky: